WordPressin tietokantavirhe: [Unknown column 'status' in 'field list']
SELECT `final` AS final_round, `group`, `home_team`, `away_team`, DATE_FORMAT(`date`, '%Y-%m-%d %H:%i') AS date, DATE_FORMAT(`date`, '%e') AS day, DATE_FORMAT(`date`, '%c') AS month, DATE_FORMAT(`date`, '%Y') AS year, DATE_FORMAT(`date`, '%H') AS `hour`, DATE_FORMAT(`date`, '%i') AS `minutes`, `match_day`, `location`, `status`, `league_id`, `home_points`, `away_points`, `winner_id`, `loser_id`, `stat_id`, `post_id`, `season`, `id`, `custom` FROM wp_leaguemanager_matches WHERE `id` = '374' LIMIT 1

Säynätsalon tekonurmella nähtiin vaihteleva ja värikäs ottelu KaDyn kakkosjoukkueen saadessa vastaansa keskikastin JoSePa:n Joutsasta. Ei niin yllättävästi vastapuoli aloitti ottelun isäntiä terävämmin ja meni melko nopeasti 2-0-johtoon.  Tilanteita oli ainakin tuplamäärään osumia, mutta onnella ja vähän tuurillakin ne jäivät tekemättä. Yksi veto osui maalimme yläriman alapuolelle ja saattoi kimmota maalin puolelta ulos tai sitten ei. Puolustuksen selustaan livahti joka tapauksessa turhan monta syöttöä. Luultavasti ensimmäinen maali syntyi juuri läpisyötöstä maita pitkin. Toinen maali tuli japanilaisen ilmasodankäynnin parhaiden perinteiden mukaisesti eli keskityksenä maalille kierosti suoraan auringosta, kuin Mitsubishi A6M Reisen eli kavereiden kesken Zero vaan, silloin kun isoisä banzaita huuteli. Shokkihoidolta ei pelastanut edes urhean laitalinkkimme silmien räpyttely käsi otsalla viiden metrin viivalla, kuin amerikkalaisen taistelulaivan kapteenilla Pearl Harborissa juuri ennen ensimmäisen pommin putoamista etukannelle.

Onneksi tässäkin selkkauksessa kävi lopulta hyvin kotijoukkueen periksi antamattomuuden ansiosta. Vielä samalla puoliajalla joukkueemme nousi tasoihin kahdella näyttävällä maalilla. Ensin KonnU:a vastaan edellisessä ottelussa ainoan maalimme rankkarista iskenyt Kari Marttinen teki hienon pallollisen nousun ja antoi sen päätteeksi pallon rangaistusalueella viimeisen pakin taakse juoksevalle Sam Sahlbergille, joka tuikkasi pallon maaliin: 1-2. [toim. huom. Maalin teki Erzi, ei Sam] Jonkin verran myöhemmin sai Janne Korhonen maalitilinsä 2011 avattua kurotettuaan palloon rangaistusalueella, pienehköstä kulmasta laukaus suuntautui tarkasti etutolpan kautta sisään: 2-2.  Toisella puoliajalla KaDy haki voittomaalia ja onnistui siinä melko nopeasti. Uusi pelimanni nimeltään Markku ”Leppis” Leppäpuisto sai Jukka Aumasen hieman pitkäksi venähtäneen kulmapotkun jalkoihinsa ja laukoi ilman haltuunottoa pallon rysään heti ensimmäisessä pelissään. Tilanne 3-2 ja kotijoukkue ensimmäistä kertaa johdossa. Sen jälkeen alkoikin armoton puolustustaistelu, kun nuorekas vastustaja heitti kaikki reservitkin vastaiskuihin. Pallo pyöri pahaenteisesti KaDyn puolustuskolmanneksella, mistä onneksi seurauksena vain vapareita, useita kulmapotkuja sekä pari varoitusta, tai ainakin yksi eli Janne Korhoselle. Lisäksi nähtiin jälleen kerran Vänen erikoinen, kun Väinö Ojala vankisti johtoaan seuran historian maaliviivapelastustilastossa. Lopulta gongi pelasti Dynamolle kauden toisen voiton.

Pelissä hyvää oli pisteiden lisäksi maalinteon sujuminen sekä koko joukkueen mainio taisteluasenne. Vastustaja ei ollut huono sekään ja paremmalla/huonommalla onnella olisi voinut käydä toisinkin. Varsinkin toisella puoliajalla puolustus pelasi Pasi Reinin johdolla hyvin, vaikka joutuikin ajoittain kovan paineen alle joutsalaisten nostettua välillä viisikin heppua puolustuslinjamme tasolle. Nostamalla ryhmitystään vastustaja sai samalla eliminoitua oman hyökkäyspelimme melko perusteellisesti. Jotkut selittelivät asiaa väsymyksellä, vaikka vaihtomiehiä oli peräti kuusi kappaletta. Harmi, että peli Konnevedellä oli niin köyhää, voitto sieltä olisi nostanut joukkueemme jo mm. JoSePan edelle.

 

Vastaus kohteessa Hieno nousu JoSePaa vastaan

  1. Sam kommentoi 23.6.2011 :

    Taisin olla vaihdossa kun eka maali tuli.

YLÖS

Kommentoi