Kampuksen Dynamolla on jalkapallokaudella 2018 kahden miesten joukkueen lisäksi myös poikien B-juniorijoukkue. KaDy B pelaa kevät-kesällä alueellista Kakkosta ja toivoo nousua Ykköseen.

Ville Kolu

– KaDyn B-juniorit koostuu taitavista pelaajista, mahtavasta joukkuehengestä ja raudanlujasta valmennuksesta. Treenaamme neljä kertaa viikossa ja mukana ollaan hyvällä asenteella. Pelaajat ovat motivoituneita ja jokainen haluaa kehittyä. Tällä kaudella lähdemme taistelemaan noususta B-poikien Ykköseen, kapteeni Ville Kolu lanaa joukkueen tavoitteet selvästi.

Joukkueen valmentajana toimii UEFA:n valmentajakoulutuksessa oleva Yahad Yari.

Yahad Yari

– On ilo ja kunnia valmentaa KaDyn B-junnuja. Joukkue koostuu kovista, motivoituneista ja taitavista pelaajista. Tämän seuran alaisuudessa valmentaminen on todella mukavaa, koska seuran logo ja nimi merkitsee minulle tosi paljon ja varmasti myös aika monelle Jyväskyläläiselle. Tavoitteemme on nousta alueelliseen B1-sarjaan ja annamme kaikkemme sen eteen, Yari toteaa.

Joukkue treenaa neljä kertaa viikossa ja apuvalmentajana toimii Markku Leppäpuisto ja joukkueenjohtajana Helena Kolu.

Joukkueen edesottamuksia voi seurata B-junnujen omalla sivulla: KaDy B

YLÖS

Kommentoi